Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 24 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $355.94 | $351.18 | $346.56 | $334.13 | $325.71 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.6% | 6.1% | 8.5% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 18 oz/in | Adhesive Material: | Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for closing bakery polybags, cap closure, bundling plastic pipes, and bag sealing paint brushes | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 80% Elongation | Feature 7: | Case of 24 Rolls | |
| Feature 8: | Used for closing bakery polybags, cap closure, bundling plastic pipes, and bag sealing paint brushes | Feature 9: | Comparable to: Intertape 12C, 3M 690 | |
| Caliper: | 2.3 mil | Color: | Fluorescent Orange | |
| Compatible With: | Intertape 12C, 3M 690 | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Elongation: | 80 % | |
| Package Length: | 72 yd | Package Weight: | 16.00 LB | |
| Package Width: | 2 in | Label Type: | Film tape | |
| Liner: | No | Material: | Synthetic (Plastic) Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 158° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 99-72-2-A | Minimum Application Temperature: | -4 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -162 °F | Number of Items: | 24 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 2" x 72 Yd in | |
| Tensile Strength: | 22 lbs/in | Thickness: | 2.3 mil |
| Adhesion: | 18 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for closing bakery polybags, cap closure, bundling plastic pipes, and bag sealing paint brushes |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 80% Elongation |
| Feature 7: | Case of 24 Rolls |
| Feature 8: | Used for closing bakery polybags, cap closure, bundling plastic pipes, and bag sealing paint brushes |
| Feature 9: | Comparable to: Intertape 12C, 3M 690 |
| Caliper: | 2.3 mil |
| Color: | Fluorescent Orange |
| Compatible With: | Intertape 12C, 3M 690 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 80 % |
| Package Length: | 72 yd |
| Package Weight: | 16.00 LB |
| Package Width: | 2 in |
| Label Type: | Film tape |
| Liner: | No |
| Material: | Synthetic (Plastic) Tape |
| Maximum Application Temperature: | 158° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 99-72-2-A |
| Minimum Application Temperature: | -4 °F |
| Minimum Service Temperature: | -162 °F |
| Number of Items: | 24 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2" x 72 Yd in |
| Tensile Strength: | 22 lbs/in |
| Thickness: | 2.3 mil |