Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 24 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $404.65 | $399.25 | $394.00 | $339.86 | $328.56 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.6% | 16% | 18.8% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 65 oz/in | Adhesive Material: | Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for palletize heavier loads, reinforcing, bundling and box sealing of more demanding applications, bundling metal & plastic, fruit juice industry strapping, and l & c clipping | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 4% Elongation | Feature 7: | Case of 24 Rolls | |
| Feature 8: | Used for palletize heavier loads, reinforcing, bundling and box sealing of more demanding application | Feature 9: | Comparable to: Intertape RG15, 3M 897, Anchor 780, Permacel P-169, Tesa 53319 | |
| Caliper: | 5.6 mil | Compatible With: | Intertape RG15, 3M 897, Anchor 780, Permacel P-169, Tesa 53319 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 4 % | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 22.00 LB | Package Width: | 2 in | |
| Label Type: | Filament & Strapping Tape | Liner: | No | |
| Material: | Reinforced Tape | Maximum Application Temperature: | 200° F | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 305-60-2-A | |
| Minimum Application Temperature: | 40 °F | Minimum Service Temperature: | 40 - 200 °F | |
| Number of Items: | 24 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 2" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 175 lbs/in | |
| Thickness: | 5.6 mil |
| Adhesion: | 65 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for palletize heavier loads, reinforcing, bundling and box sealing of more demanding applications, bundling metal & plastic, fruit juice industry strapping, and l & c clipping |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 4% Elongation |
| Feature 7: | Case of 24 Rolls |
| Feature 8: | Used for palletize heavier loads, reinforcing, bundling and box sealing of more demanding application |
| Feature 9: | Comparable to: Intertape RG15, 3M 897, Anchor 780, Permacel P-169, Tesa 53319 |
| Caliper: | 5.6 mil |
| Compatible With: | Intertape RG15, 3M 897, Anchor 780, Permacel P-169, Tesa 53319 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 4 % |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 22.00 LB |
| Package Width: | 2 in |
| Label Type: | Filament & Strapping Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Reinforced Tape |
| Maximum Application Temperature: | 200° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 305-60-2-A |
| Minimum Application Temperature: | 40 °F |
| Minimum Service Temperature: | 40 - 200 °F |
| Number of Items: | 24 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 175 lbs/in |
| Thickness: | 5.6 mil |