Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 24 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $513.42 | $506.55 | $499.88 | $481.13 | $461.22 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.6% | 6.3% | 10.2% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 54 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Permanent | |
| Applications: | Used for corrugators splicing tape, automatic application on business forms, flying splice in print industry, bonding where heat printing is a process, mounting plastic parts, heavy-weight and difficu | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 3% Elongation | Feature 7: | Case of 24 Rolls | |
| Feature 8: | Used for corrugators splicing tape, automatic application on business forms, flying splice in print | Feature 9: | Comparable to: 3M 464, Permacel 5033X, Tesa 4959 | |
| Caliper: | 5.1 mil | Compatible With: | 3M 464, Permacel 5033X, Tesa 4959 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 3 % | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 28.00 LB | Package Width: | 2 in | |
| Label Type: | Double Coated Tape | Liner: | No | |
| Material: | Paper Tape | Maximum Application Temperature: | 302° F | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 404-60-2-A | |
| Minimum Application Temperature: | 32 °F | Minimum Service Temperature: | 32 - 302 °F | |
| Number of Items: | 24 | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 2" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 5.5 lbs/in | |
| Thickness: | 5.1 mil |
| Adhesion: | 54 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Applications: | Used for corrugators splicing tape, automatic application on business forms, flying splice in print industry, bonding where heat printing is a process, mounting plastic parts, heavy-weight and difficu |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 3% Elongation |
| Feature 7: | Case of 24 Rolls |
| Feature 8: | Used for corrugators splicing tape, automatic application on business forms, flying splice in print |
| Feature 9: | Comparable to: 3M 464, Permacel 5033X, Tesa 4959 |
| Caliper: | 5.1 mil |
| Compatible With: | 3M 464, Permacel 5033X, Tesa 4959 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 3 % |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 28.00 LB |
| Package Width: | 2 in |
| Label Type: | Double Coated Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Paper Tape |
| Maximum Application Temperature: | 302° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 404-60-2-A |
| Minimum Application Temperature: | 32 °F |
| Minimum Service Temperature: | 32 - 302 °F |
| Number of Items: | 24 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 5.5 lbs/in |
| Thickness: | 5.1 mil |