Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Carton of 8 Rolls | 2+ Cartons | 5+ Cartons | 10+ Cartons | 20+ Cartons |
| $155.48 | $151.59 | $147.92 | $144.46 | $134.49 |
| Volume Savings | 2.5% | 4.9% | 7.1% | 13.5% |
| Need 30+ Cartons? Click here for Pricing | ||||
White General Purpose Thermal Transfer Labels, No Perforation . The adhesive used on these labels is a modified acrylic dispersion permanent adhesive. This is a very good adhesive for a wide variety of substrates. The minimum labeling temperature for this type of adhesive is 32deg Fahrenheit, with a service temperature range from -4degF to 176degF. A 40# (2.5 mil) white kraft liner completes this label. The label liner is ideal for roll stock applications and photocell dispensing. The shelf life of these labels when stored at 70degF and 50% relative humidity (RH) is one year. Size: 2" x 1", Color: White. 5500 per roll (8 Rolls per Carton)
| Adhesive Material: | Acrylic | Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| ASIN: | B00EZB87SM | Background Color: | White | |
| Brand: | Datalabel | Brightness Rating: | 90% | |
| Feature 6: | Non-Perforated | Caliper: | 6.2 mil | |
| Carrier Width: | 2-1/8 in | Color: | White | |
| Condition: | New | Core Diameter: | 3 in | |
| Currency: | USD | Imaging Color: | Black | |
| Package Height: | 1 in | Package Weight: | 26.10 LB | |
| Package Width: | 2 in | Label Feed Type: | Roll | |
| Label Format: | General Purpose Labels | Label Type: | Thermal Transfer Labels | |
| Liner Caliper: | 2.5 mil | Liner Material: | Kraft | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 620100 | Minimum Application Temperature: | 32 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -4 to +176 °F | Number of Items: | 5500 | |
| Opacity: | 0.92 | Paper Corner Type: | Round | |
| Perforation: | No | Scanning: | Visible Red Light | |
| Shape: | Rectangle | Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 2 x 1 in | |
| Spec Sheet: | 921 | Substance Weight: | 112 lb/ream (25" x 38") | |
| Wind Direction: | Wound Out |
| Adhesive Material: | Acrylic |
|---|---|
| Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive |
| ASIN: | B00EZB87SM |
| Background Color: | White |
| Brand: | Datalabel |
| Brightness Rating: | 90% |
| Feature 6: | Non-Perforated |
| Caliper: | 6.2 mil |
| Carrier Width: | 2-1/8 in |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Core Diameter: | 3 in |
| Currency: | USD |
| Imaging Color: | Black |
| Package Height: | 1 in |
| Package Weight: | 26.10 LB |
| Package Width: | 2 in |
| Label Feed Type: | Roll |
| Label Format: | General Purpose Labels |
| Label Type: | Thermal Transfer Labels |
| Liner Caliper: | 2.5 mil |
| Liner Material: | Kraft |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 620100 |
| Minimum Application Temperature: | 32 °F |
| Minimum Service Temperature: | -4 to +176 °F |
| Number of Items: | 5500 |
| Opacity: | 0.92 |
| Paper Corner Type: | Round |
| Perforation: | No |
| Scanning: | Visible Red Light |
| Shape: | Rectangle |
| Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2 x 1 in |
| Spec Sheet: | 921 |
| Substance Weight: | 112 lb/ream (25" x 38") |
| Wind Direction: | Wound Out |