Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 144 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $662.65 | $653.53 | $644.66 | $612.24 | $596.31 |
| SALE$629.52 | $620.85 | $612.43 | $581.63 | $566.49 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 7.6% | 10% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 0.45 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Applications: | used for bonding, mounting, joining, laminating of foams, foils, fabrics, paper, metal, plastic nameplates, splicing of films, foils and fabrics where removability is desired | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 0% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 144 Rolls | Feature 8: | used for bonding, mounting, joining, laminating of foams, foils, fabrics, paper, metal, plastic nameplates, splicing of films, foils and fabrics where removability is desired | |
| Caliper: | 1.2 mil | Color: | Clear | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 60 yd | Package Weight: | 10.00 LB | |
| Package Width: | 0.25 in | Label Type: | ATG Tapes | |
| Liner: | Yes | Material: | Adhesive Transfer Tape | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 468-60-0.25-D | |
| Minimum Service Temperature: | -22? - 230? ?F | Number of Items: | 144 | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 1/4" x 60 Yd in | |
| Thickness: | 1.2 mil |
| Adhesion: | 0.45 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Applications: | used for bonding, mounting, joining, laminating of foams, foils, fabrics, paper, metal, plastic nameplates, splicing of films, foils and fabrics where removability is desired |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 0% Elongation |
| Feature 7: | Case of 144 Rolls |
| Feature 8: | used for bonding, mounting, joining, laminating of foams, foils, fabrics, paper, metal, plastic nameplates, splicing of films, foils and fabrics where removability is desired |
| Caliper: | 1.2 mil |
| Color: | Clear |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 10.00 LB |
| Package Width: | 0.25 in |
| Label Type: | ATG Tapes |
| Liner: | Yes |
| Material: | Adhesive Transfer Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 468-60-0.25-D |
| Minimum Service Temperature: | -22? - 230? ?F |
| Number of Items: | 144 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1/4" x 60 Yd in |
| Thickness: | 1.2 mil |