Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 2160 Pads | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $768.64 | $758.20 | $748.05 | $738.18 | $686.52 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 4% | 10.7% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 48 oz/in | Adhesive Material: | Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for the beverage industry to repair torn or opened cartons, retail industry to repair bagged material (seed, fertilizer, bird seed, cat litter, flour and like products), agricultural market, office and warehouses. | Brand: | Decker Tape | |
| Feature 6: | 140% Elongation | Feature 7: | Packaged in 25 strip dispenser pads | |
| Caliper: | 3 mil | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Elongation: | 140 % | |
| Package Length: | 3 in | Package Weight: | 30.00 LB | |
| Package Width: | 1 in | Label Type: | Tape Repair Pads | |
| Liner: | No | Material: | Polypropylene | |
| Maximum Application Temperature: | 140? F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 1570-CL-1X3 | Minimum Application Temperature: | 30 ?F | |
| Minimum Service Temperature: | 30 - 140 ?F | Number of Items: | 2160 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 1 x 3 in | |
| Tensile Strength: | 33 lbs/in | Thickness: | 6 mil |
| Adhesion: | 48 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for the beverage industry to repair torn or opened cartons, retail industry to repair bagged material (seed, fertilizer, bird seed, cat litter, flour and like products), agricultural market, office and warehouses. |
| Brand: | Decker Tape |
| Feature 6: | 140% Elongation |
| Feature 7: | Packaged in 25 strip dispenser pads |
| Caliper: | 3 mil |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 140 % |
| Package Length: | 3 in |
| Package Weight: | 30.00 LB |
| Package Width: | 1 in |
| Label Type: | Tape Repair Pads |
| Liner: | No |
| Material: | Polypropylene |
| Maximum Application Temperature: | 140? F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 1570-CL-1X3 |
| Minimum Application Temperature: | 30 ?F |
| Minimum Service Temperature: | 30 - 140 ?F |
| Number of Items: | 2160 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1 x 3 in |
| Tensile Strength: | 33 lbs/in |
| Thickness: | 6 mil |