Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Pack of 50 | 2+ Packs | 5+ Packs | 10+ Packs | 20+ Packs |
| $77.68 | $70.26 | $66.39 | $63.93 | $62.36 |
| Volume Savings | 9.6% | 14.5% | 17.7% | 19.7% |
| Need 30+ Packs? Click here for Pricing | ||||
The vinyl job jacket, also known as a hang hole envelope, offers robust and transparent protection for your documents. Constructed from full 9 gauge polished vinyl, this envelope ensures durability and clarity with its reinforced header and hang-hole. With the Copy-Guard additive, it effectively prevents ink migration and maintains document integrity. This envelope has dimensions of 12" x 10", perfectly accommodating a 12" x 9" sheet; it is open on the long side for easy insertion and retrieval of documents. Sold in packs of 50.
| Brand: | The Filing Supplies Shop | Condition: | New | |
|---|---|---|---|---|
| Currency: | USD | Package Height: | in | |
| Package Length: | 12 in | Package Weight: | 5.00 LB | |
| Package Width: | 9 in | Maximum Expandable Size: | in | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | ENH1209 | |
| Number of Items: | 50 | Ships in: | 5 to 7 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 12 x 9 in |
| Brand: | The Filing Supplies Shop |
|---|---|
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Height: | in |
| Package Length: | 12 in |
| Package Weight: | 5.00 LB |
| Package Width: | 9 in |
| Maximum Expandable Size: | in |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | ENH1209 |
| Number of Items: | 50 |
| Ships in: | 5 to 7 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 12 x 9 in |