Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 100 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $89.70 | $85.41 | $82.89 | $81.45 | $79.73 |
| Volume Savings | 4.8% | 7.6% | 9.2% | 11.1% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
Closed on the bottom and one side to keep documents safely inside, these Green end tab slant file jackets are well suited for storing medical charts, X-rays or photos. The front panel is cut away diagonally, and the right edge is open for easy access to the contents. Folder Size: 12-1/4" W X 9-1/2" H, 11 3/4"W Body.
| ASIN: | B009PQ14Q4 | Brand: | The Filing Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Front panel is cut diagonally in upper right corner | Feature 7: | Top corners rounded, front and back | |
| Feature 8: | 10% recycled content, 10% post-consumer material | Feature 9: | Front panel undercut 1/4" | |
| Color: | Green | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Front Panel Size: | 9-1/2 (Height) in | |
| Front Panel Undercut: | 1/4 in | Package Height: | 9-1/2 in | |
| Package Weight: | 8.40 LB | Package Width: | 12-1/4 in | |
| Material: | Color Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | S-09044-GRN | Number of Dividers: | 0 | |
| Number of Fasteners: | 0 | Number of Items: | 100 | |
| Number of Pockets: | 1 | Point Size / Basis Weight: | 11 pt | |
| Post-Consumer Recycled Content: | 10 | Post-consumer Recycled Content Combined: | 10% | |
| Recycled Content Percentage: | 10% | Related Products: | S-9107, S-9106, S-9045 | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | Letter in | |
| Style: | Color Stock, Slant Pocket | Tab Cut Type: | Full Cut | |
| Tab Position: | End Tab | Tab Size: | 1/2 in | |
| Undercut To: | 11-3/8 in |
| ASIN: | B009PQ14Q4 |
|---|---|
| Brand: | The Filing Supplies Shop |
| Feature 6: | Front panel is cut diagonally in upper right corner |
| Feature 7: | Top corners rounded, front and back |
| Feature 8: | 10% recycled content, 10% post-consumer material |
| Feature 9: | Front panel undercut 1/4" |
| Color: | Green |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Front Panel Size: | 9-1/2 (Height) in |
| Front Panel Undercut: | 1/4 in |
| Package Height: | 9-1/2 in |
| Package Weight: | 8.40 LB |
| Package Width: | 12-1/4 in |
| Material: | Color Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | S-09044-GRN |
| Number of Dividers: | 0 |
| Number of Fasteners: | 0 |
| Number of Items: | 100 |
| Number of Pockets: | 1 |
| Point Size / Basis Weight: | 11 pt |
| Post-Consumer Recycled Content: | 10 |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 10% |
| Recycled Content Percentage: | 10% |
| Related Products: | S-9107, S-9106, S-9045 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | Letter in |
| Style: | Color Stock, Slant Pocket |
| Tab Cut Type: | Full Cut |
| Tab Position: | End Tab |
| Tab Size: | 1/2 in |
| Undercut To: | 11-3/8 in |