Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Pack of 50 | 2+ Packs | 5+ Packs | 10+ Packs | 20+ Packs |
| $78.89 | $71.93 | $68.54 | $66.81 | $64.66 |
| Volume Savings | 8.8% | 13.1% | 15.3% | 18% |
| Need 30+ Packs? Click here for Pricing | ||||
The vinyl job jacket, also known as a hang hole envelope, offers robust and transparent protection for your documents. Constructed from full 9 gauge polished vinyl, this envelope ensures durability and clarity with its reinforced header and hang-hole. With the Copy-Guard additive, it effectively prevents ink migration and maintains document integrity. This envelope has dimensions of 10" x 13", perfectly accommodating a 10" x 12" sheet; it is open on the short side for easy insertion and retrieval of documents. Sold in packs of 50.
| Brand: | The Filing Supplies Shop | Condition: | New | |
|---|---|---|---|---|
| Currency: | USD | Package Height: | in | |
| Package Length: | 10 in | Package Weight: | 5.50 LB | |
| Package Width: | 12 in | Maximum Expandable Size: | in | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | ENH1012 | |
| Number of Items: | 50 | Ships in: | 5 to 7 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 10 x 12 in |
| Brand: | The Filing Supplies Shop |
|---|---|
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Height: | in |
| Package Length: | 10 in |
| Package Weight: | 5.50 LB |
| Package Width: | 12 in |
| Maximum Expandable Size: | in |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | ENH1012 |
| Number of Items: | 50 |
| Ships in: | 5 to 7 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 10 x 12 in |